Napisali o nas
Trochę historii
Informacje turystyczne
Galeria fotografii
 
 deutsche version

 Murem za plażą
 Aby wioska była wioską
 Plaża niezgody
 Wywalczyli plaże
 Wakacje pod żaglami
 W promieniach fali indygo
 Łosiera, czyli pielgrzymka do Orzechowa
 Nad brzegiem jeziora
 Ojczyzna - Polszczyzna

"Gazeta Olsztyńska" 3.08.1998 - Wywalczyli plaże.
 
Olsztyńska firma Contrust wypowiedziała gminie Stawiguda umowę na dzierżawę plaży w Pluskach nad jeziorem Pluszne. Doprowadziły do tego protesty mieszkańców Plusek.

Mieszkańcy Plusek stanęli murem w obronie jedynej w ich wsi plaży, która 24 lutego tego roku została wydzierżawiona olsztyńskiej firmie Contrust. Dzierżawca zamierzał w tym roku wybudować tam molo i punkt gastronomiczny, a w przyszłym - hangar na sprzęt pływający i "krąg taneczny pod namiotem", czyli dyskotekę.

Stałym i sezonowym mieszkańcom Plusek projekt nie przypadł do gustu. Obawiali się, że nowy właściciel nie pozwoli trzymać na brzegu łodzi wędkarskich. Podczas kilku zebrań dowodzili, że hałasy z dyskoteki wypłoszą z Plusek letników, którzy dają na utrzymanie wielu mieszkańcom wsi. Mieszkańcy wsi zarzucili władzom gminy, że nie uzgodniły z radą Sołecką częściowej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego gminy.

Ostatecznie firma Contrust z Olsztyna, która jest również właścicielem budynku po byłej szkole w Pluskach (po remoncie ma być tam motel), zerwała umowę dzierżawną. - Nie chcieliśmy dłużej szarpać się z ludźmi - powiedział nam jeden z pracowników Contrustu. - Nie wykluczamy, że w przyszłym roku spróbujemy jeszcze raz wydzierżawić tę plażę. - nawet niech o tym nie marzą - powiedział na to Jerzy Grzybkowski, sołtys Plusek. - Po październikowych wyborach będziemy się starali przejąć ten teren od gminy. W tym roku nie będziemy specjalnie inwestować ale zamierzamy postawić ubikacje, kosze na śmieci i natryski.

Tymczasem przedstawiciele Contrustu zabrali z plaży kosze na śmieci, które były ich własnością. Nie zamierzają również zapłacić gminie Stawiguda za czas, gdy byli dzierżawcami plaży w Pluskach.