Napisali o nas
Trochę historii
Informacje turystyczne
Galeria fotografii
 
 deutsche version

 Murem za plażą
 Aby wioska była wioską
 Plaża niezgody
 Wywalczyli plaże
 Wakacje pod żaglami
 W promieniach fali indygo
 Łosiera, czyli pielgrzymka do Orzechowa
 Nad brzegiem jeziora
 Ojczyzna - Polszczyzna

"Gazeta Olsztyńska" 4.05.1998 - Aby wioska była wioską
 
Zdecydowaną większością głosów mieszkańcy Plusek nad jeziorem Pluszne opowiedzieli się w niedzielnym sondażu sołeckim przeciwko przekształcaniu ich wsi w miejscowość turystyczną. Niezwykła była zgodność stałych i sezonowych mieszkańców Plusek. Tylko 8 osób spośród 185 głosujących opowiedziało się za Pluskami, jako miejscowością turystyczną. Na karcie do głosowania mieszkańcy Plusek mieli się wypowiedzieć:

Chcę, aby wieś Pluski była wsią:
- turystyczną (wprowadzenie do wsi dużej turystyki, hotele, dyskoteki, tłok, duży ruch itp.)
- letniskową (domki letniskowe, małe pensjonaty, pokoje do wynajęcia itp.)

Sondaż zorganizowany przez radę Sołecką, jak powiedział nam Zbigniew Rokicki, jeden z jego inicjatorów, odbył się bez pomocy władz gminy Stawiguda. Jedynie Tomasz Kozłowski, radny Stawigudy, uczestniczył w liczeniu głosów. Organizatorzy sondażu zapowiedzieli, że wyniki głosowania przedstawią wojewodzie Zbigniewowi Babalskiemu.

Przypomnijmy, że władze gminy zgodziły się wydzierżawić plaże prywatnemu przedsiębiorcy z Olsztyna, który wcześniej kupił budynek po byłej szkole w Pluskach, gdzie będzie w przyszłości hotel. Plaża z kilkudziesięciometrowym molem, ma być jedną z części kompleksu hotelowego.