Napisali o nas
Trochę historii
Informacje turystyczne
Galeria fotografii
 
 deutsche version

 Murem za plażą
 Aby wioska była wioską
 Plaża niezgody
 Wywalczyli plaże
 Wakacje pod żaglami
 W promieniach fali indygo
 Łosiera, czyli pielgrzymka do Orzechowa
 Nad brzegiem jeziora
 Ojczyzna - Polszczyzna

"Super Express" 4.06.1998 - Plaża niezgody
 
Pisaliśmy już o proteście mieszkańców Plusek przeciw dzierżawieniu przez firmę "CON TRUST" jedynej plaży we wsi. We wtorek wieczorem zorganizowano specjalne spotkanie poświęcone tej sprawie. Jerzy Marcinkiewicz, wójt Stawigudy, obiecał że w chwili rozwiązania umowy rada Sołecka Plusek będzie mogła przejąć plażowisko.

- walczymy o byt - tak dramatycznie zaczął spotkanie sołtys Jerzy Grzybkowski. Pluski są miejscowością przez wiele osób postrzeganą jako letniskowa. Mieszkańcy w czasie wakacji wynajmują wczasowiczom pokoje i łodzie. Władze gminy Stawiguda wydzierżawiły jedyną plażę we wsi firmie "CON TRUST" reprezentowanej przez Leszka Zawadzkiego. W umowie zawartej 24 lutego br. dzierżawca zobowiązał się do zbudowania mola, nawiezienia piasku, postawienia punktu gastronomicznego, śmietników i sanitariatów. Zaplanowano również krąg taneczny, zjeżdżalnię, hangar dla sprzętu pływającego. Po pierwszych protestach mieszkańców zrezygnowano ze stałej zabudowy na plaży.

"CON TRUST" kupił starą szkołę w Pluskach, chcąc zrobić tam hotel. Protestujący obawiają się, że plaża będzie udostępniana tylko gościom hotelowym. Kryzys pogłębiają opowieści o tym, jak to dziewczynki baraszkujące na plaży zostały wygnane poprzez nieznanego mężczyznę słowami "Won k...y, to teren prywatny".

Wójt Stawigudy po wysłuchaniu pretensji mieszkańców Plusek uznał, że dzierżawca spornego kawałka ziemi nie potrafi dogadać się z miejscową ludnością. - Przecież na turystach każdy może zarobić - mówi Jerzy Marcinkiewicz. Efektem spotkania była obietnica wójta, że jeżeli uda się gminie wycofać z umowy, to rada Sołecka Plusek przejmie plaże.